Prejsť na hlavný obsah
European Climate Pact

O iniciatíve

Európsky klimatický pakt vyzýva všetkých, aby sa zapojili do opatrení v oblasti klímy a budovali ekologickejšiu Európu.

Čo je Európsky klimatický pakt?

Klimatický pakt je príležitosťou pre ľudí, komunity a organizácie zapojiť sa do opatrení v oblasti klímy v celej Európe:

  • získať poznatky o zmene klímy
  • vytvoriť a realizovať riešenia
  • spojiť sa s ostatnými a maximalizovať dosah týchto riešení

Cieľom tohto paktu, ktorý je súčasťou Európskej zelenej dohody, je vytvoriť živý priestor na výmenu informácií, diskusiu a kroky v boji proti klimatickej kríze, ako aj na poskytovanie podpory v záujme rastu a posilnenia európskeho klimatického hnutia.

Spoločne s rastom našej komunity sa bude rozširovať aj rozsah činností paktu. Nezabudnite pravidelne sledovať naše stránky, aby vám neušli žiadne novinky.

Prečo sme vytvorili tento pakt?

Klimatická kríza je realitou a EÚ sa zaviazala zmierniť jej vplyv.

Z vedeckých poznatkov vyplýva, že na dosiahnutie našich cieľov podľa Parížskej dohody treba naliehavo konať na celosvetovej úrovni, najmä obmedziť globálne otepľovanie na úroveň pod 2 °C snažiac sa pritom dosiahnuť jeho obmedzenie na 1,5 °C v porovnaní s úrovňami v roku 1990.

V decembri 2019 sme iniciovali Európsku zelenú dohodu s cieľom prejsť na spravodlivejšiu, zdravšiu a prosperujúcejšiu spoločnosť a zároveň zaručiť zdravú planétu pre budúce generácie.

Nereagujeme len na vedecké poznatky, ale aj požiadavky na intenzívnejšie opatrenia zo strany občanov. Z prieskumov na úrovni EÚ je zrejmé, že Európania zmenu klímy vnímajú ako vážny problémochrana životného prostredia je pre nich osobne dôležitá.

Riešenia načrtnuté v Európskej zelenej dohode môžu mať úspech len vtedy, ak sa občania, komunity a organizácie všetci zapoja a podniknú kroky.

Preto sme spustili Európsky klimatický pakt – platformu určenú na spoluprácu a spoločné získavanie poznatkov s cieľom vytvoriť riešenia a vybudovať siete v záujme skutočnej zmeny.

Nezačíname ale od nuly. Cieľom klimatického paktu je poskytnúť živnú pôdu pre iniciatívy, siete a hnutia, ktoré už začali s podstatnými zmenami v prístupe k zmene klímy v Európe.

Klimatický pakt posilní postavenie množstva Európanov, ktorí sú pripravení prispieť akýmkoľvek možným spôsobom, a osloví tých, ktorí sa doteraz angažovali menej.

Ako sa môžem zapojiť?

Každý môže byť súčasťou Európskeho klimatického paktu. Vyzývame vlastne všetkých, aby sa zapojili akokoľvek len vedia!

Spôsobov, ako sa zapojiť, bude viacero. Tu sú niektoré z prvých:

Aké má pakt hodnoty?

Chceme, aby bol tento pakt pre všetkých otvorenou, inkluzívnou a ambicióznou iniciatívou.

Na tento účel musia osoby i organizácie, ktoré sa chcú zapojiť napríklad ako ambasádori či registráciou prísľubu, dodržiavať hodnoty paktu.

  1. Veda, zodpovednosť a záväzok: Účasť na pakte prinesie pozitívne opatrenia v oblasti klímy a bude inšpirovať alebo podnecovať iných, aby sa zapojili tiež. Účastníci prispejú konkrétnymi dôveryhodnými opatreniami založenými na vedeckých poznatkoch s jednoznačnými a v ideálnom prípade aj merateľnými výsledkami, ktoré budú ukazovať ich vplyv.
  2. Transparentnosť: Účastníci paktu sa zaviažu deliť sa o relevantné informácie o svojich činnostiach, metodikách a výsledkoch s ostatnými účastníkmi a verejnosťou. Pomôže to im aj ostatným sledovať pokrok, zavádzať zlepšenia, získavať poznatky z iných iniciatív alebo sa do nich zapájať, ako aj pochopiť celkový vplyv vykonaných činností.
  3. Žiadna environmentálne klamlivá reklama: Prísľuby sa budú registrovať tak, aby účastníci mohli svoje záväzky konkrétne, verejne a transparentne prezentovať. Komisia vyvinie primeraný spôsob monitorovania pokroku s rôznou mierou kontroly v závislosti od kapacít účastníka.
  4. Ambície a naliehavosť: Ak máme dosiahnuť ciele v oblasti klímy a životného prostredia, potrebujeme rýchlo a rozhodne spochybniť dlhodobé návyky a predpoklady. Hoci zaváži aj ten najmenší krok, účastníci paktu sa budú usilovať aj o transformačné riešenia, medzi iným vizionárske projekty, experimenty, inovačné spôsoby spolupráce a zdravú konkurenciu, pokiaľ ide o výsledky.
  5. Opatrenia prispôsobené miestnym kontextom: Diskusie a opatrenia sa prispôsobia podľa miestneho kontextu a cieľových skupín. Čím budú bližšie ku každodennej realite ľudí, tým lepšie.
  6. Rôznorodosť a inkluzívnosť: Zúčastniť sa môže ktokoľvek bez ohľadu na zázemie či povolanie. Cieľom paktu je odstrániť prekážky pre opatrenia v oblasti klímy vrátane prekážok vyplývajúcich z osobných charakteristík, ako je pohlavie, vek a zdravotné postihnutie. Účastníci paktu sa vďaka tomu môžu stať stredobodom diskusií, napríklad o budúcnosti Európy. Komisia sa pri rozvíjaní paktu bude spoliehať na tvorivosť a rozmanitosť názorov, ktoré získa pomocou demokratických a participatívnych mechanizmov.

Kontaktujte nás

Máte nápady týkajúce sa činností paktu alebo nových a inovatívnych spôsobov, ako sa ľudia môžu zapojiť? Kontaktujte nás.

Súvisiace odkazy

Oznámenie Komisie o Európskom klimatickom pakte

Tlačová správa

Výsledky otvorenej verejnej konzultácie

Opatrenia EÚ v oblasti klímy