Pāriet uz galveno saturu
European Climate Pact

Par

Eiropas Klimata pakts aicina ikvienu iesaistīties klimatrīcībā un veidot Eiropu zaļāku.

Kas ir Eiropas Klimata pakts?

Klimata pakts cilvēkiem, kopienām un organizācijām visā Eiropā paver iespēju iesaistīties klimatrīcībā:

  • uzzināt vairāk par klimata pārmaiņām;
  • izstrādāt un ieviest risinājumus;
  • veidot sakarus ar citiem un maksimalizēt šo risinājumu ietekmi.

Paktam, kas tiek organizēts Eiropas zaļā kursa ietvaros, ir mērķis dot telpu spraigai informācijas apmaiņai, debatēm un rīcībai klimata krīzes risināšanai un atbalstīt Eiropas klimata kustības izaugsmi un konsolidāciju.

Mūsu kopienai paplašinoties, plašāks vērtīsies arī pakta darbības lauks. Sekojiet līdzi jaunākajām norisēm!

Kāpēc pakts ir izveidots?

Klimata krīze ir reāla, un ES ir apņēmības pilna to risināt.

Zinātniskā informācija liecina, ka, lai mums būtu izredzes sasniegt Parīzes nolīguma mērķus, proti, globālo sasilšanu ierobežot krietni zem 2 °C atzīmes un tiekties šādu sasilšanu ierobežot līdz 1,5 °C salīdzinājumā ar 1990. gada līmeni, pasaulei ir steidzami jārīkojas.

2019. gada decembrī mēs, lai veidotu taisnīgāku, veselīgāku un pārticīgāku sabiedrību, vienlaikus gādājot par veselīgu planētu nākamajām paaudzēm, nācām klajā ar Eiropas zaļo kursu.

Mūsu rīcības dzinējspēks ir ne vien zinātnes atziņas, bet arī iedzīvotāju prasība pēc aktīvākas rīcības. ES mēroga aptaujas rāda, ka Eiropas iedzīvotāji klimata pārmaiņas uzskata par nopietnu problēmu un vides aizsardzību izjūt kā sev personīgi svarīgu uzdevumu.

Paziņojumā par Eiropas zaļo kursu izklāstītie risinājumi augļus nesīs vien tad, ja iesaistīsies un rīkosies gan iedzīvotāji, gan kopienas un organizācijas.

Tāpēc esam nākuši klajā ar Eiropas Klimata paktu — platformu, kas dos iespēju kopā strādāt un mācīties, izstrādāt risinājumus un veidot tīklus, tiecoties uz reālām pārmaiņām.

Mēs nesākam no nulles. Klimata pakts vēlas sagatavot auglīgu augsni iniciatīvām, tīkliem un kustībām, kas jau tagad sākušas radikāli mainīt pieeju klimatrīcībai Eiropā.

Klimata pakts iespēcinās neskaitāmos Eiropas iedzīvotājus, kuri jau tagad ir gatavi rīkoties lietas labā, un uzrunās tos, kas līdz šim bijuši mazāk iesaistīti.

Kā piedalīties?

Iesaistīties Eiropas Klimata paktā var ikviens. Mēs aicinām ikvienu darīt visu, kas iespējams!

Piedalīties varēs daudzējādi. Lūk, dažas iespējas iesākumam.

Kādas ir pakta vērtības?

Mēs vēlamies, lai pakts būtu atklāta, iekļaujoša un vērienīga iniciatīva ikvienam.

Lai tā būtu, cilvēkiem un organizācijām, kas vēlas piedalīties, piemēram, kļūt par sūtni vai reģistrēt solījumu, ir jārespektē pakta vērtības.

  1. Zinātne, atbildība un apņemšanās. Dalība paktā nozīmēs iesaistīties pozitīvā klimatrīcībā un iedvesmot vai rosināt pievienoties arī citus. Dalībnieku ieguldījums būs konkrēti, zinātnē balstīti, uzticības cienīgi pasākumi, kuru ietekmi atspoguļos skaidri un ideālā gadījumā arī izmērāmi iznākumi.
  2. Caurredzamība. Pakta dalībnieki apņemsies informācijā par savām darbībām, metodiku un rezultātiem dalīties ar citiem pakta dalībniekiem un sabiedrību. Tas dalībniekiem un arī citiem palīdzēs sekot līdzi progresam, ieviest uzlabojumus, mācīties no citu iniciatīvām vai tām pievienoties un izprast izdarītā vispārējo ietekmi.
  3. Nekādas zaļās tukšvārdības. Solījumi tiks reģistrēti tā, lai būtu redzams, ka dalībnieku apņemšanās ir konkrētas, publiskas un caurredzamas. Komisija izstrādās paņēmienu, kā sekot līdzi progresam, un apsekošanas līmenis būs samērā ar katra dalībnieka spējām.
  4. Vērienīgums un steidzamība. Lai sasniegtu klimata un vides mērķus, mums ātri un izlēmīgi jāvēršas pret iesīkstējušiem ieradumiem un pieņēmumiem. Lai gan ik mazākais solis nozīmē pavirzīšanos uz priekšu, pakta dalībnieki orientēsies uz transformatīviem risinājumiem, arī vizionāriem projektiem, eksperimentiem, inovatīviem sadarbības modeļiem un veselīgu sacensību par labākajiem rezultātiem.
  5. Vietējiem apstākļiem pielāgota rīcība. Diskusijas un rīcība tiks pielāgotas vietējiem apstākļiem un mērķauditorijai. Jo vairāk izdosies pietuvināties cilvēku ikdienas pieredzei, jo labāk.
  6. Daudzveidība un iekļaujīgums. Piedalīties varēs ikviens neatkarīgi no dzīves pieredzes vai profesijas. Pakta mērķis būs likvidēt visus šķēršļus klimatrīcībai, arī šķēršļus, kas saistīti ar indivīdu, piemēram, ar indivīda dzimumu, vecumu vai invaliditāti. Pakta dalībniekiem tas palīdzēs ieņemt centrālu vietu debatēs, piemēram, debatēs par Eiropas nākotni. Pakta izstrādē Komisija rēķinās ar jaunradi un daudzveidību, ko dos šie demokrātiskie un līdzdalībā balstītie mehānismi.

Sazinieties ar mums

Vai jums ir idejas pakta darbībām vai jauniem un inovatīviem veidiem, kā iesaistīt vairāk cilvēku? Sazinieties ar mums.

Noderīgas saites

Komisijas paziņojums par Eiropas Klimata paktu

Paziņojums presei

Atklātās sabiedriskās apspriešanas rezultāti

ES klimatrīcība