Czy wiesz, że sektor budowlany jest największym konsumentem energii w UE?
Spędzamy dużo czasu w pomieszczeniach: w szkole, w pracy, w domu. Często w budynkach, w których przebywamy, wykorzystuje się energię pochodzącą z paliw kopalnych lub są one słabo izolowane. Wiele z nich jest nieprzystosowanych do skutków zmiany klimatu, takich jak powodzie czy fale upałów.
Aby nasze budynki były bardziej przyjazne dla klimatu, musimy lepiej budować w przyszłości. Musimy także remontować budynki już istniejące, ponieważ większość z nich będzie nadal funkcjonować przez kolejne dziesięciolecia.
Dlatego właśnie Komisja Europejska ogłosiła inicjatywę „Fala renowacji” – aby poprawić charakterystykę energetyczną budynków w całej UE. Jej celem jest podwojenie wskaźników renowacji do 2030 r. i zapewnienie, by skutkowało to większą efektywnością energetyczną i lepszym wykorzystaniem surowców.
Oznacza to, że jeśli do 2030 r. odnowimy 35 mln budynków, to dzięki temu powstanie nawet 160 tys. nowych zielonych miejsc pracy w sektorze budowlanym!
Do czego służy pakt?
- Umożliwia wymianę informacji i propagowanie informacji na temat wielorakich korzyści płynących z renowacji budynków.
- Zachęca do podejmowania zobowiązań i ułatwia dyskusję w całym łańcuchu dostaw.
- Jest źródłem pomysłów dla nowego europejskiego Bauhausu.
- Umożliwia władzom lokalnym i obywatelom dzielenie się wskazówkami i pomocą techniczną.
- Wskazuje możliwości finansowania ze szczególnym uwzględnieniem pomocy dla społeczności znajdujących się w trudnej sytuacji.
Masz wspaniały pomysł?
Czy wiesz, że:
Inicjatywy europejskie







Dowiedz się więcej
Dowiedz się więcej o działaniach UE na rzecz klimatu i zrównoważonego rozwoju.